Hakkında

Mart 1988′den beri Genel Müdür M. Ali Özenci yönetiminde, bilişim sektöründe kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet veren ELBA, özel sektörde de yetkin çalışmalarda bulunmaktadır. Yazılım paketleri temsilcilik ve desteği, Anahtar teslim yazılım çözümleri projelendirme, danışmanlık, dış kaynak kullanımı hizmetleri, sistem analiz, tasarım ve yazılım hizmetleri, B2B, B2C yazılım çözümleri, Java teknolojisiyle uygulamalar oluşturma gibi bir çok alanı ELBA’nın iş tanımına alabiliriz. Kurulduğu günden bu yana bilgisayar yazılım sektöründe isim sahibi olan ELBA , IBM ile yazılım çözüm ortaklığını uzun yıllardır başarıyla sürdürmektedir. Bu sektörde başarılı projelere imza atan ELBA birçok ödüle layık görülmüştür. Bu ödüller arasında; IBM-WebSphere Üstün Performans Ödülü,  Yılın En Başarılı İşbirliği İnterpro Bilişim Ödülü bulunmaktadır.

Kaliteyi ilk prensip olarak benimseyen ELBA, TSE Yazılım Yeterlilik Belgesi’ne sahip olup, UKAS No:28183, ISO 9001:2000 kalite sertifikasının sahibidir. IBM yazılım çözüm ortaklığı dışında yurtiçinde INNOVA, yurtdışında ise Sterling Commerce ve Cincom ile de yakın işbirliği içindedir.

ELBA sektördeki tecrübesinin verdiği birikimle kendi yazılım çözümlerini de üretmektedir. ELBA, TTGV onaylı ve dünya bankası kredili e.DYS, (Elektrik Dağıtım Yönetim Sistemi) ile ilgili çalışmalara devam etmekte olup e.DYS adını marka olarak TSE’den tescillemiştir. e.DYS, özelleştirilmesi beklenen ve elektrik dağıtımı yapacak olan firmaların her türlü ihtiyacını karşılamak maksadıyla tasarlanmış bir yazılım paketidir.

ELBA, Bağ-Kur’da başarıyla hayata geçirdiği BEOS(Bağ-Kur Eczane Otomasyon Sistemi) yazılımının bir örneği olarak kabul edilebilecek e.SOS(Eczane Sağlık Otomasyon Sistemi) adlı yazılımını özel sektöre yönelik olarak hazırlamıştır. e.SOS, sağlık sigortası hizmeti veren sigorta firmalarının kullanımı için tasarlamıştır ve sigorta firmalarının anlaşmalı oldukları eczanelerle sürekli bir haberleşme içinde olmasını sağlamaktadır. Bu sayede, ilaç giderlerinden büyük tasarruf sağlanmaktadır.

Yine sağlık sektöründe etkili olacak ve en son teknolojiyle üretilmiş bir diğer yazılım ise Eczacım’dır. Eczacım ise eczane içi otomasyonla birlikte, on-line bağlantı ile eczanelerin reçete işlemleri, hasta takibi gibi işlemlerini Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi kurumlara bağlanarak yapılmasına olanak sağlayan bir yazılımdır. Bu yazılım, Türkiye Eczacılar Birliği tarafindan tüm eczanelerde kullanılmak üzere lisansıyla birlikte 2006 yılında satın alınmıştır.

Bir diğer ELBA projesi ise Vinsumé: Yeni Nesil Video Özgeçmişli Kariyer Sistemidir.

Vinsumé projesi, iş arayanlar, işverenler ve İnsan Kaynakları firmaları için yeni nesil bir web tabanlı iş arama / işe yerleştirme portalıdır. Vinsumé terimi; İngilizce video ve resumé kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Adaylar sistemde çeşitli profiler oluşturup, bu profillerine isterlerse video tanıtımlarını ekleyebilmektedirler, bu sayede işverenler en doğru adaya en kısa sürede ulaşıp karar verebilmektedirler.

Kullanılan bileşenler ve teknikler sayesinde sadece bir iş arama / işe yerleştirme çözümü olarak değil başta online video kaydı olmak üzere çeşitli çoklu ortam ve yeni teknoloji ürünlerine çözüm ya da aday olabilme özelliğine sahiptir.

ELBA, kendi üretimi olan yazılımlar dışında ortaklık yaptığı diğer firmaların ürünlerini de pazarlamaktadır. Ağırlıklı olarak IBM WebSphere, IBM DB2 UDB ve IBM Content Manager yazılımlarının satışını yapan ELBA, yukarıda adı geçen Sterling Commerce ve Cincom firmaların yazılımlarını da pazarlamakta ve projelerinde kullanmaktadır.

ELBA’nın şimdiye kadar proje bazında iş yaptığı kurum ve kuruluşlar arasında OYAK, Sosyal güvenlik Kurumu (SGK), Aselsan, TMO, Halkbank, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, TradeOrbis, Çankaya Belediyesi, TCDD, TPAO, Hacettepe Üniversitesi, İş ve İşçi Bulma Kurumu, Finansbank, TEB, Dışbank, Akbank, Yapı Kredi, Citibank, HSBC, TOFAŞ vb. bulunmaktadır.