Bağ-Kur (SGK) Uygulamaları

ELBA, 1996 yılından başlayarak 15 yıl süre ile BAĞ-KUR’un bir çok uygulamasını geliştirmiş, sistem desteği sağlamış ve eğitimler vermiştir.

1996-1997 yılları arasında Türkiye çapında 17.000’nin üzerinde eczanenin ana sisteme bağlanarak, reçete, fatura, vb. işlemlerinin dial-up veya internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu proje IBM ile birlikte gerçekleştirilmiştir.

Buna ek olarak, IBM Mainframe ortamında BAĞ-KUR Muhasebe, Tahsis, Sigortalılar takip (Prim Hesabı) evrak, tahakkuk ve icra projeleri ile sağlık projeleri tamamlanarak 80 ilden kullanıma açılmıştır

Ayrıca JAVA ile geliştirilen KVC,  Hemodiyaliz  uygulamaları da yürürlüktedir. 2003 yılında gerçekleştirilen Banka On-Line ödeme sistemi de yürürlüğe konmuştur.

Tüm yazılımların bakımı ile yeni uygulama geliştirme projeleri 2010 yılı sonuna kadar ELBA tarafından yürütülmüştür.

BAĞ-KUR ANA İŞLEMLERİ

IBM Mainframe ortamında BAĞ-KUR Muhasebe, Tahsis, Sigortalılar takip (Prim Hesabı) evrak, tahakkuk ve icra projeleri ile sağlık projeleri tamamlanarak 80 ilden kullanıma açılmış, ve yaklaşık 15 yıl süre ile geliştirilmesi sürdürülmüştür. Bu projelerde sayıları 1000’lere varan PL/I ve Java programları ile ekranlar, raporlar ve Veri Tabanı tabloları yer almıştır.

BAĞ-KUR SAĞLIK OTOMASYONU SİSTEMİ

Emekli Sandığı Sağlık Otomasyonu Sisteminin bir benzerinin Bağ-Kur için de gerçekleştirildiği bu proje kapsamında aşağıdaki işler gerçekleştirilmiştir:

a. Modem Kontrol Yazılımının Geliştirilmesi:

Emekli Sandığı Sağlık Projesinde geliştirilen yazılım Bağ-Kur altyapısına uygun bir hale getirilmiştir.

b. WAN Altyapısının ve AIX İşletim Sistemlerinin kurulması:

Türkiye genelinde 3 ayrı bölgedeki RS/6000 sunucularının AIX İşletim Sistemi kuruluşları, CICS kuruluşları ve konfigürasyonları yapılmıştır. Ayrıca sunucuların Bağ-Kur Bilgi İşlem Merkezine kiralık hatlar yardımıyla bağlantısı için, bölgelere ve merkeze kurulacak Router cihazları konfigüre edilmiştir. Emekli Sandığı ile Bağ-Kur intranetlerinin kiralık hat üzerinden birbirlerine bağlantısı sağlanmış ve bu iki kuruluşun sağlık otomasyonu sistemlerinin entegrasyonu gerçekleştirilmiştir.

c. AIX İşletim Sistemi, CICS Destek ve Bakım Hizmetleri:

Bağ-Kur Bilgi İşlem Merkezindeki 3 adet ve bölgelerdeki 3 adet RS/6000 sunucuların 7×24 saat çalışabilmesi için   AIX İşletim Sistemi,   CICS Server,   HTTP Server,  DNS ve Mail Server,   Router konularında teknik destek ve bakım hizmetleri verilmiştir.

d. AIX Unix Sistemi Yönetimi Eğitimi:

Bağ-Kur Bilgi İşlem Merkezi sistem yöneticilerine temel ve ileri düzeyde unix bilgileri (shell komutları, yönetici uygulamaları, NFS, NIS, DNS, v.b.), iletişim protokolleri (SNA, TCP/IP) eğitimleri verilmiştir.

e. Java Eğitim ve Destek Hizmetleri:

Bağ-Kur Bilgi İşlem Merkezi programcılarına Object-People firması elemanlarıyla birlikte Java ve immersion eğitimleri verilmiştir.

BAĞ-KUR NESNEYE DAYALI PROGRAMLAMA ve JAVA EĞİTİMİ

Bağ-Kur Bilgi İşlem Merkezi programcılarına Object-People firması elemanlarıyla birlikte 20 gün süreyle nesneye dayalı programlama, Java ve immersion eğitimleri verilmiştir.

BAĞ-KUR BİLGİ İŞLEM MERKEZİ DONANIM ve YAZILIM YENİLEME ÇALIŞMALARI

Bağ-Kur Bilgi İşlem Merkezi Donanım ve Yazılım yenileme çalışmaları kapsamında aşağıdaki işler gerçekleştirilmiştir:

a.  AIX UNIX İşletim Sistemi kuruluş ve konfigürasyonları,

b.  IBM WebSphere Application Server kuruluş ve konfigürasyonları,

c.  IBM HTTP Server kuruluş ve konfigürasyonları,

d.  CICS Server kuruluş ve konfigürasyonları,

e.  AIX ile OS/390 sunucularının SNA üzerinden birbirlerine bağlanması,

f.  DNS ve Mail Server kuruluş ve konfigürasyonları,

g.  IBM Edge Server (birden fazla Web ve Application Server bilgisayarların paralel olarak çalışmalarını sağlayan dispatcher yazılımı) kuruluş ve konfigürasyonları.

BAĞ-KUR İNTERNET SAĞLIK OTOMASYONU SİSTEMİ – JAVA TABANLI UYGULAMA GELİŞTİRME

Bağ-Kur için eczanelerin internet üzerinden reçete giriş, takip, fatura kontrol ve izleme yapabileceği Java tabanlı yazılım ve sistem geliştirilmiştir. Eczanelerde çalışacak applet, Bağ-Kur AIX sunucular üzerinde karşılama servlet yazılımları ve istemci-sunucu arası protokol tasarımı ve geliştirilmesi gerçekleştirilmiştir.

Eczaneler her türlü ilaç bilgisi sorgularını (isim, barkod ve kullanım alanına göre aramalar, prospektüs ve eşdeğer görme), sigortalı bilgisi sorgularını (isim ve Bağ-Kur numarasından arama), anlaşmalı hastaneler listeleme, reçete kayıt, düzeltme ile faturalama ve ödeme izleme işlemlerini internet üzerinden on-line olarak gerçekleştirebilmektedirler. Bu sayede eczacılara zamanında ödemeler yapılabildiği gibi usulsüz reçete girişleri de büyük ölçüde tespit edilebilmektedir.

Projede, IBM H80 AIX sunucular üzerine WebSphere Application Server, CICS Transaction Gateway ve JavaGateway kurulmuş, kurulan gatewayler üzerinden OS/390 ana sunucu üzerindeki CICS sunucu yardımıyla H80 AIX sunucular ile OS/390 ana sunucu arasındaki bağlantı yapılmıştır. Sistem güvenliği amaçlı SSL sertifikaları alınarak tanıtımları yapılmış, istemciye yüklenecek programların kodları imzalanarak (code-signing) otomatik kurulumu ve versiyon yenilemelerinin gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.

BAĞ-KUR SAĞLIK OTOMASYONU SİSTEMİ – JAVA TABANLI PAKET UYGULAMA GELİŞTİRME

İnternet uygulaması, internet bağlantısı olmayan kullanıcılar için paket yazılım haline getirilmiş, mevcut bir modem üzerinden Bağ-Kur’a doğrudan bağlanarak sorguların gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.

Bu amaçla, Bağ-Kur Bilgi İşlem Merkezindeki modem karşılama programları hazırlanmış, Java tabanlı istemciler için ise modem ve seri port kütüphaneleri hazırlanarak programa entegre edilmiştir. Ayrıca Java tabanlı geliştirilen istemci uygulaması modem ve seri port kullanabilir hale getirilmiştir. İnternet üzerinden çalışan uygulama ile gerçekleştirilen her türlü işlem telefon hattı üzerinden kullanıcının belirlediği bir erişim noktası (Bağ-Kur İl, Bölge veya Genel Müdürlüğü’ndeki bir sunucu) aranarak sorgu-cevap şeklinde yapılabilmektedir.

BAĞ-KUR SAĞLIK OTOMASYON SİSTEMİ BANKA ENTEGRASYONU

Bu proje kapsamında Sağlık Otomasyon Sistemi ile Bankalar arasındaki entegrasyonu sağlayacak uygulamalar tasarlanmış ve kodlanmıştır. Bu projede Sterling Commerce firmasının Connect ürünleri ile IBM MQ ürünleri de kullanılmıştır.