Emekli Sandığı (SGK) Sağlık Otomasyonu Sistemi

Emekli Sandığı Sağlık Otomasyonu yazılımı, Emekli Sandığı ile anlaşmaları olan eczanelerin ve diğer kuruluşların Emekli Sandığı mensupları tarafından getirilen reçeteleri bilgisayar ortamına girmesini ve reçetelerin Emekli Sandığı sunucuları üzerine aktarılmasını sağlayan bir yazılımdır. Eczaneler bu işlemleri bu yazılımı kullanarak bilgisayarlarında bulunan modem yardımıyla, Türkiye genelinde 7 ayrı bölgede bulunan Emekli Sandığı sunucularına bağlanarak gerçekleştirmektedirler.

Bu proje kapsamında, aşağıdaki işler gerçekleştirilmiştir:

Modem Kontrol Yazılımının Geliştirilmesi: 7 ayrı bölgedeki RS/6000 sunucuları üzerindeki AIX işletim sisteminde çalışan modem kontrol yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılım bölgelerdeki 7 adet ve Emekli Sandığı bilgi işlem merkezindeki 4 adet RS/6000 sunucularına bağlı bütün modemleri kullanarak, bu modemler üzerinden gelen istekleri IBM 390 sunucusuna CICS sunucu yardımıyla iletir.

WAN Altyapısının ve AIX İşletim Sistemlerinin Kurulması: 7 ayrı bölgedeki RS/6000 sunucularının AIX İşletim Sistemi kuruluşları, CICS kuruluşları ve konfigürasyonları ve ayrıca sunucuların Emekli Sandığı Bilgi İşlem Merkezine kiralık hatlar yardımıyla bağlantısı için, bölgelere ve merkeze kurulacak Router cihazlarının konfigürasyonu yapılmıştır.
AIX İşletim Sistemi, CICS Destek ve Bakım Hizmetleri: Emekli Sandığı Bilgi İşlem Merkezindeki ve bölgelerdeki RS/6000 sunucuların kesintisiz çalışabilmesi için aşağıdaki konularda teknik destek ve bakım hizmetleri verilmiştir:

• AIX İşletim Sistemi,
• CICS Server,
• HTTP Server,
• DNS ve Mail Server,
• Router.

Java Eğitim ve Destek Hizmetleri: Emekli Sandığı Bilgi İşlem Merkezi programcılarına Object-People firması elemanlarıyla birlikte Java ve immersion eğitimleri verilmiştir.